Facebook Twitter

28 Temmuz 2016 Sarayönü Ziraat Odası Ziyareti

            Sarayönü Ziraat Odası, Konya Bölgesi’nde uzun bir süredir “Anıza Doğrudan Ekim” uygulamaları yapmaktadır. Bu yıl mevsimin kurak geçmesinden dolayı bu kapsamda ne tür etkilerin olduğunu öğrenmek amacıyla Oda Başkanı Fatih Karaca’ya ziyarette bulunuldu.

            İlk anıza direk ekimi 1989 yılında kendi tarlasında 5 dönümlük bir alanda başlamış, zamanın şartlarında normal ekim yapan demir tekerli ekim makinasıyla müteahhit usulüyle bu işi yapan bir çiftçiye zorla ekim yaptırmış. Normal ekimle yaptığı doğrudan ekim uygulaması birbirine yakın verim vermiş. Mibzer sahibi çiftçi bir sonraki sene doğrudan ekim yapmayacağını beyan ettiği için bir senelik bir çalışma olarak kalmış.

            Konya’da tarım makineleri yapan firmaların 2009 yılında “Anıza Direkt Ekim Mibzeri” yapması üzerine Ziraat Odası bir tane almış ve ilçede ekim yapılmıştır.

            Bir tanesi Coca Cola ve 6 tanesi MEVKA’dan olmak üzere Ziraat Odasına 7 tane daha anıza direkt ekim mibzeri alınmış ve bu makineler çiftçiye dönümü 1 TL olmak üzere çok cazip fiyata kiraya verilmektedir.

            Sayın Karaca anıza direkt ekimin cazibesini “İşçilikten ve yakıttan tasarruf edilmekte ve ayrıca toprağın su tüketim isteği daha az olmaktadır” şeklinde özetledi.

            İlçede anıza direkt ekimin 2015 yılında 60.000 dönüm araziye ekildiğini ancak gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının (ÇATAK Desteği) desteğini kaldırması gerekse toplulaştırmadan dolayı bu oranın 20.000 dönüme düştüğünü belirtti. Bu yıl Sarayönü kuraklıktan dolayı çok etkilenmiş, tarlaların çoğuna biçer girmemiş; örneğin kendisinin 230 dekar arazisinden 200 dekarını sürmüş, geri kalan 30 dönümden çıkan mahsul sadece tohum ve biçer parasını karşılamıştır.

            Kendisi anıza direkt ekimin önemini iyi bildiğini ancak ilçedeki çiftçilerin hala işin önemini kavrayamadığını belirtti.